Zimní QRP závod 2016

Zimní QRP závod 2016 tentokrát u OK1MWW a OK1VOF

OK1MWW


Letošní zimní QRP contest měl odlišný průběh od minulých, kdy OK1KUO vyhrálo vždycky alespoň dva sněhuláky. No, taky to někdy musíme nechat ostatním. Všichni členové standardního týmu měli nějaké zdravotní nebo osobní komplikace, takže jsem nakonec zůstal sám. Nedalo mi to, abych nevyjel, ale tahat sólo  vybavení na hřeben Orlických hor je přece jen nad moje síly. Taky už jsem důchodce.  Jako kompromis jsem zvolil  kopec v podhůří Orlických hor  jménem Pustý s výškou asi 780 m v loc. JO80FF stejném,  jako jezdíme s OK1KUO z  kóty Zakletý. Obzor je otevřený z východu přes  jih na západ, za zády jsou Orlické hory s převýšením cca 200 m.   Takže severní směr nula, ale to při QRP až tak nevadí.  Na kopec jsem dojel včas, asi v 8:00, a byl jsem překvapen silou větru.  Bylo naprosto vyloučené postavit celý můj portablový stožár s výškou 6m , horko těžko jsem postavil  4m a celý závod jsem trnul, jestli se to zlomí a  spadne  mi to na auto.  Nespadlo, přežil jsem. Zařízení jsem postavil celkem v pohodě, za úspěch považuji, že jsem ani nemusel otevřít kufr s nářadím, natož žhavit pájku nebo vyndávat multimetr.  Půl hodiny před závodem bylo hotovo včetně připojení na ON4KST, takže jsem ještě chvilku klábosil s místním chalupářem a vysvětloval mu,  co že tam vlastně dělám.  Závod šel celkem v pohodě,  rušení od blízkých stanic nijak zvláštní, i když na 10W bych si představoval i užší signály. No ale dalo se.
Na 2m mě překvapil  DL1KDA z JO30EP, ( 715 km !  )  který přišel na výzvu.  Na 70 cm ODX  9A3DF 445 km.
Předběžné výsledky   :
70 cm  42 QSO, 5245 bodů,
2 m   69 QSO    11482 bodů
Na bednu to nebude, ale docela jsem si to užil. Nebýt toho větru, byl by to pohodový závod.

Jirka OK1MWW                                                                                             8.2.2016

 

 

OK1VOF

Já jsem po loňské „absenci“ – kvůli nachlazení účast jen z domova byť za splnění podmínek zimního QRP - letos uvažoval kam vyrazit. V minulosti jsem vystřídal 3 lokality (Kozlovský kopec JN89FV v letech 2009 a 2012, Andrlův chlum – JN89ex v letech 2010,2011 a 2013 a stanoviště nad obcí Rozsocha JO80da v roce 2014) a tak jsem letos chtěl vyzkoušet něco dalšího. Do úvahy připadalo stanoviště nad Pěčínem pod Orlickými horami (JO80fd) – odjel jsem odtamtud pár provozních aktivů i letní QRP - a místo nad letištěm v Jehnědí JN89DW které našel Honza OK1MUO. Nakonec jsem se rozhodl pro Jehnědí – je to kousek od Ústí - nemusel jsem vstávat tak brzo :) a sníh tam nehrozil. Na místo jsem dorazil v 8:30 a stavba antén díky větru mi zabrala skoro hodinu a půl, takže jsem mohl „vyrazit do boje“ pár minut po 9 h UTC. Jedinou nevýhodou bylo že jak mám ukotvený stožár tak se mi pod kotvy nevejde auto a protože rotátor mám na "ruční" pohon, musel jsem celý závod sedět venku. Naštěstí moc nemrzlo, časem i dost svítilo sluníčko, vadil jen studený vítr a tak jsem ty 4 hodiny přečkal relativně v pohodě.

Výsledkem je 24 QSO na 70 cm a 2492 km (můj druhý nejlepší výsledek ze všech zimních QRP) a na 2m 35 QSO a 3949 km – můj nejlepší výsledek na 144 MHz v tomto contestu.

 

Alex OK1VOF                                                                                                8.2.2016

 

Obrázky a mapy QSO jsou jako obvykle ve fotogalerii.