Zimní QRP závod 2013

První závod sezóny 2013 na VKV

O neúčasti v letošním zimním QRP závodě jsme ani na chvilku neuvažovali. Po předchozích deštivých dnech v nížinách slibovala předpověď počasí mrazivý, polojasný den s teplotami na horách těsně pod nulou. Výška sněhové pokrývky na hřebenu Orlických hor je cca 50-60cm a takové podmínky se nám zdály naprosto ideální. Stejně jako vloni jsem se sešli před sedmou hodinou u závory při vjezdu do Ski centra v Říčkách v Orl. horách v obvyklé sestavě Jirka OK1MWW, Alex OK1IUO a Vojta OK1GI. Pro dopravu na Kunštátskou kapli jsme opět využili techniku Ski klubu Ústí nad Orlicí. Po cestě jsme na našem soutěžním QTH na Zakletém vrchu vyzvedli trubky stožáru a zanedlouho jsme se již věnovali vyhrabávání přístřešku a budování našeho přechodného QTH. Všechno jsme měli hotové a odzkoušené a funkční již hodinu před závodem a tak zbyl čas i na ranní kávičku z termosky. Závod na 70cm probíhal naprosto v pohodě. Počet spojení i body pěkně narůstaly a nic nenasvědčovalo, že by měl nastat nějaký problém. Nastal…   Po začátku 2m části bylo pásmo plné rušení a šumu, což připomínalo atmosférické rušení při sněžení. Z oblohy však nespadla jediná vločka. Patrně jsme tím na „dvoumetru“ přišli o nějaká spojení. Po skončení závodu jsme závadu odhalili – nové klíčování z USB portu! Toto jsme před závodem neodzkoušeli…   I tak jsme byli s průběhem i výsledkem závodu spokojeni. Opět jsme se zaměřili za chybovost a zápis do deníku byl kontrolován dvěma páry očí. Za správnost údajů jsem tedy ochoten „strčit ruku do ohně“.

Dosažené výsledky :

2m        56 QSO    6768 bodů        ODX OE2013E   348 km

70cm    39 QSO    5814 bodů        ODX F5SVQ       694 km

 

Sbaleno jsme měli za půl hodiny a zhruba hodinu a půl po závodě jsme u jeleního guláše plánovali naši další činnost do příštích závodů.

 

Několik obrázků od Kunštátské kaple je opět uloženo v sekci „fotogalerie“.

4.2.2013                                       Vojta – OK1GI

 

 

Info o účasti OK1VOF

 

Letos jsem se vzhledem k akci plánované na další víkend (a taky díky „plechovým“ kolenům – to pravé je „staré“ jen 7 měsíců) rozhodl k účasti z Andrlova chlumu.

Přípravu jsem začal včas – počátkem týdne jsem dal nabíjet své „LiPo“ akumulátory,a tím začaly problémy – ten větší (5000mAh) se při nabíjení nafoukl a tak jsem místo jak ho použít musel řešit jak ho zlikvidoval (nakonec skončil ve sběrném dvoře mezi nebezpečným odpadem). Den před závodem jsem nabalil auto anténami, stožárem a další bižuterií a v neděli ráno do něj nastěhoval jen „elektroniku“ – FT-817 a akumulátory (klasika – 7Ah gelovky) a vyrazil na kopec. Krátce po půl desáté vše stálo. Pokusné zaklíčování ale ukázalo HighSWR, a tak vše opět dolů, zkontrolovat, postavit a výsledek stejný. S jiným (ale krátkým) kabelem vše OK, dlouhý  kabel taky OK a tak došlo na zkoušení přechodky (N maminka <> PL tatínek), a hle – bez ní vše OK (ona ale taky při měření vypadala jako OK) – takže tuhle přechodku jsem nahradil kombinací přechodka N<>N (maminka – maminka) a kabelem N – PL a půl hodiny po startu 70 cm jsem mohl vyrazit do boje. Jen mi ještě mezitím upadl "faston" na připojení napájení k aku, ale to vyřešil kabel s krokodýlkem a banánkem

Na 70 cm se tentokrát moc nedařilo, jen 10 QSO a 743 b (ODX OK1IEI 144 km). Po výměně antén (ztráta cca 15 minut) jsem na 144 MHz udělal 29 QSO (o 5 více než vloni z Kozlova) a také o pár bodů více (2624), ODX do stejného LOC jako vloni - JN69vn.

Vzhledem k drobnému úrazu na palci pravé ruky (stržená bradavice) to byl taky opravdu „krvavý“ závod – na anténách zůstaly po demontáži krvavé stopy. Počasí bylo trochu horší než vloni, kdy sice byla zima ale svítilo sluníčko. Zima byla letos trochu menší ale sluníčko se nedostavilo.

A tak jsem po závodě vše fofrem zabalil a spěchal domů na zahřívací nápoj (v chatě na kopci jsem si ho kvůli kočírování auta nemohl dát).

Doma dopsat deník, poslat Mirkovi a můžem čekat na letní QRP. Ale ne z Andrláku, kde rušení je čím dál horší. A vzhledem k možnosti kde postavit anténu je sloup rozhledny (hlavní "rušák") přímo na západ.

Mapy těch pár QSO jsou v galerii, fotky jsem letos nějak nestíhal.

 

7.2.2013                                       Alex – OK1VOF