Zimní QRP závod 2011

Do sekce Provoz VKV byla uložena reportáž o účasti OK1KUO i OK1VOF v Zimním QRP závodu 2011.

 

Po loňském úspěchu v zimním QRP závodu jsme byli rozhodnuti zúčastnit se i letos. Předpověď počasí na rozdíl od loňského silného mrazu slibovala teploty kolem nuly a přeháňky. Když je –5 stupňů, sluníčko a viditelnost 100km, dokáže jet na hory kdejaký ... My však nejsme z cukru a jen tak se nerozpustíme. Jirka s Alexem v Ústí ráno naložili materiál a vyrazili do Říček. Já jsem jen sjel dolů na parkoviště a v plánovaných 7 hodin jsme se sešli sestavě Jirka OK1MWW, Alex OK1IUO a Vojta OK1GI u závory při vjezdu do Ski centra v Říčkách v Orl. Horách. Pro dopravu na místo jsme opět využili techniku Ski klubu Ústí nad Orlicí. Po krátké zastávce v soutěžním QTH na Zakletém vrchu, kde jsme vyzvedli zbytek materiálu, jsme dorazili na Kunštátskou kapli a od půl osmé jsme se již věnovali vyhrabávání přístřešku a jeho zakrytí plachtou. Boj s ní v náporech větru nás docela vyčerpal a byli jsme rádi, že nás 96m2 plochy neodneslo dolů do Orlického Záhoří. Uvnitř však poté bylo docela příjemně. Sestavení antén máme s Alexem nacvičené a zatím co Jirka vybalil trx a ntb, antény byly připravené. Hodinu před závodem jsme překvapivě neměli co dělat a volný čas jsme vyplnili předzávodní kávičkou z Jirkovy termosky. Těsně před začátkem závodu jsme ještě prohodili pár slov a dalším členem radioklubu Lexou OK1VOF, který jel z Andrlova chlumu u Ústí nad Orlicí. I po začátku závodu jsme byli na pásmu sami. Trochu jsme tedy znejistěli a s Lexou jsme se navzájem na dálku ujišťovali, že jsme se „nesekli“ v čase nebo pásmu... Spojení na 70cm velmi pomalu přibývala a zatím co jsme byli zalezlí v našem „hotelu“ venku se výrazně oteplilo a nastala „prádelna“. Vlhkost v 1000m byla 98,8%, teplota 5°C, voda se srážela na všem a na konci závodu již začalo pršet. Podmínky šíření tedy velmi špatné a to se projevilo i na výsledku, který je výrazně menší, nežli vloni:

 

70cm 31 QSO 3569 bodů ODX OK1ZDA 239km

2m 51 QSO 7946 bodů ODX UT5DV 460km

 

Vítězství tedy neobhájíme, ale na tu bídu se nám povedlo z daných podmínek vytěžit maximum. Tentokrát jsme se zaměřili i na chybovost. V každém okamžiku poslouchali a správnost zápisu do VUSC deníku kontrolovali současně 2 operátoři. Mohu tedy na 100% prohlásit, že deník na naší straně je v pořádku a údaje od nás byly protistanicemi též potvrzeny. Jsme tedy velmi zvědaví na údaj o chybovosti v konečném vyhodnocení…

Sbaleno jsme měli za 25 minut a tak jako vloni jsme již půl hodinu po závodě odjížděli zpět do Ski centra v Říčkách.

Děkujeme všem protistanicím za spojení a těšíme se NSL v klasickém letním QRP závodě.

 

Obrázky jsou uloženy v rubrice Fotogalerie.

 

7.2.2011 Vojta – OK1GI

 

 

Info OK1VOF z Andrlova chlumu:

Na Andrláku na rozdíl oproti loňsku ubylo sněhu a zato přibylo rušení, takže tento kopec se asi pro podobné akce již moc nehodí (rušení evidentně pocházelo z rozhledny a známe ho ze Zakletého vrchu). Vzhledem k mému stanovišti jsem rozhlednu měl skoro na západ a to byl tím pádem docela problém.

Jinak výsledek na 70cm o dost horší než minulý rok (na začátku závodu jsme se s OK1KUO dohadovali jestli máme správný čas a pásmo - vypadalo to že jsme tam sami hi ...) - 12 QSO / 665 km, na 2m o pár spojení méně a o pár bodů více - 29 QSO / 3442 km. Více napoví mapy spojení na 144 a na 432 MHz a vzhled pracoviště s antenou na 432MHz a 144MHz.