Zimní QRP závod 2015

aneb závod, který není pro „panenky“…

 

Obhlídka našeho QRP stanoviště na hřebenu Orlických hor týden před závodem jen potvrdila nepříjemné zprávy a naše tušení – přístřešek pro turisty, který jsme pro naše aktivity zde využívali, uhnil a spadl (už v létě byl podepřený klackem). Tak, jako vloni jsme tedy zvolili náhradní variantu, kterou byla nájezdová věž na černou sjezdovku (slalomový svah) na Zakletém vrchu. Podle domluvy jsme se všichni tři (OK1MWW, OK1IUO a OK1GI) sešli v sedm hodin u závory na konci parkoviště Skicentra v Říčkách. V rychlosti jsme přeskládali všechno potřebné do přistavených saní tažených čtyřkolkou. Na sjezdovkách leželo přes metr sněhu a s dopravou na vrchol tedy nebyl žádný problém. O půl osmě jsme už plachtami zakrývali průjezdové otvory v našem budoucím pracovišti. Zanedlouho poté byly sestaveny antény. Při vztyčování stožáru jsem si neodpustil „hloupou poznámku“, že to bude ještě dvakrát… PSV obou antén bylo velmi špatné a jeden předzesilovač nepřepínal. Na vině byly vadné N-konektory na koaxech (kdyby to tak bylo poprvé…). Naštěstí jsme s sebou měli i náhradní. Místo jednoho jsem tedy instaloval svůj dobrý kabel s pořádným konektorem, který někteří „škarohlídové“ nazývají „koaxiální banánek“, ale tento kabel naštěstí fungoval. Druhý kabel jsme nahradili něčím, čemu naopak já říkám "tkanička". Ačkoli meteorologové slibovali na neděli mráz a velmi silný vítr, ve skutečnosti to nebylo tak hrozné. Chvílemi sněhové přeháňky (až 20cm nového sněhu) a za chvíli modrá obloha a sluníčko. Začátek závodu jsme na 70cm nebyl tak špatný, ale záhy „došly“ stanice a prostě nebylo koho dělat. Podobné to bylo později i na 2m. Tentokrát se nám nepovedla žádná delší spojení a výsledek na obou pásmech je průměrný. I tak to stálo za to dobrodružství.

 

Dosažené výsledky:

70cm    33 QSO             ODX DH3NAN          381 km

2m       48 QSO             ODX S51WX             505 km

 

Za hodinu jsme měli všechno sbaleno, odvezeno z kopce dolů a naši první letošní aktivitu na VKV jsme v klidu hodnotili u kávy a dortíku ve Skirestu v lyžařském středisku Říčky.

 

Obrázky jsou jako vždy uloženy v sekci „fotogalerie“.

 

9.2.2015                                              Vojta – OK1GI

 

 

 

Zimní QRP Contest 2015 u OK1VOF

 

Letos jsem si nebyl jist, jestli na závod vyjedu, protože na mě lezla nějaká chřipka. Nakonec jsem se ale rozhodl vyrazit, takže jsem v sobotu nabalil auto železem, v neděli ráno dodal zbytek mimo tašky s TRXem a oškrábal auto od sněhu. Mezitím jsem musel zamést chodník (měli jsme rajony) a byl jsem připraven vyrazit. V 8:30 ale začala metelice že nebylo vidět na druhou stranu ulice a protože jsem byl po tom zametání docela KO, tak jsem na poslední chvíli na účast v závodě z kopce rezignoval. Z auta jsem vybalil baterky a další drobnosti a na balkoně postavil ant. A tak jsem závod odjel z domu, na baterii (kupodivu na celý contest stačila jedna 7Ah gelovka) se zápisem na papír (byť jsem seděl vedle PC, ale to je na elektriku).

Nakonec bylo štěstí, že jsem na kopec nejel, protože po sestavení zařízení  TRX nejevil známky života : naštěstí jen upadlý přívod 12V do bezpečnostní krabičky (pojistka + transil) který bych ale na kopci těžko opravil.

Výsledek není nic moc,  10 QSO na 70 cm a 17 na 2m ale zúčastnil jsem se. Je to poprvé co jsem tenhle zimní contest nejel z kopce, příští rok to snad už zase bude OK.

Mapky QSO jsou ve fotogalerii.

 

8.2.2015 - Alex OK1VOF