Vánoční závod 2012 u Jirky OK1MWW

Info o účasti Jirky OK1MWW ve vánočním závodě 2012

 

Pro letošní Vánoční závod jsem se rozhodl porušit tradici a místo z domova jsem se zúčastnil z přechodného QTH . Důvody byly především dva . Jednak jsem chtěl ověřit, zda je úroveň místního rušení v mém domácím QTH opravdu tak strašná a dále jsem chtěl ověřit funkčnost rozpracovaného portejblového rotátoru.


Podařilo se mi zorganizovat rodinné vánoční záležitosti tak, že 26.12. jsem měl celý den volno a tak jsem mohl využít pohostinnosti místního aeroklubu a vysílat z jejich kontrolní věžičky na místním amatérském letišti v JN89FX ve výšce cca 405 m .  I tady je ale převýšení cca 150 m skoro do všech stran ve vzdálenosti 1 - 3 km.


Sestava byla stejná jako používám doma, t.j. IC 9100 + SSPA s 2x BLF248 , výkon jsem nastavil asi na 350W.  Použil jsem 7 el anténu DK7ZB a předzesilovač s NF 0.64 dB , měřeno Frantou OK1CA na Studních.  Kabel k anténě 7m RG213, předzesilovač až dole u PA.
Jako deník jsem použil  poslední verzi VUSC.  Nakonec jsem celý závod odjel, aniž bych vybalil tužku a blok.


Testovaný rotátor je určený pro vysílání z přechodných QTH, je tedy na 12V. Použit je převod z ruční vrtačky s čelním ozubením 1:3 a ještě jeden převod 1:3 ozubeným řemínkem na krokový motorek.


Indikační desetiotáčkový potencimetr je připojen na hřídelku mezi oběma převody, mám tedy cca 3 otáčky potenciometru na jednu otáčku antény. Napětí z potenciometru čtu modulem Arduino, kterým taky řídím přes driver krokový motorek.
Instalaci antény a zařízení jsem zvládl sám za cca 1.5 hodiny, vše celkem fungovalo, jen jsem měl v úvodu trochu potíže s vypadáváním ochrany PA, protože jsem si při balení IC9100 asi otočil knoflíkem úrovně z mikrofonu a budící výkon jsem pak doháněl nastavením VF výkonu na IC 9100. Jakákoli modulační špička mi pak vypínala PA na přetížení. Nakonec jsem přišel na to, že nejlepší je nastavit výkon při provozu CW a pak teprve nastavit patřičnou úroveň modulace.


Během závodu jsem si ověřil, že rušení u mě doma je opravdu velké, tady mělo zapnutí předzesilovače opravdu významný vliv na poměr signál/šum, doma mi  jen stoupne šum na S7.

Rotátor po mechanické a elektrické stránce fungoval dobře, bude třeba ještě pracovat na SW, nejde mi propojení s VUSC, protože jsem do smyčky programu nasekal nějaká zpoždění a rotátor nestíhá odpovídat na opakované dotazy VUSC o aktuálním azimutu.

 

Z celkového výsledku jsem poměrně zklamán. Vloni jsem z domova udělal o 11 QSO a cca 3 tisíce bodů víc a to jsem odpolední etapu o půl hodiny ošidil. Udělal jsem jen několik málo OM stanic, nikoho z HA ani 9A , OE nebo S5. Na CQ přišly dopoledne dvě DL stanice , odpoledne už z DL nikdo.


Uvidíme, jak dopadnou výsledky, měl jsem pocit, že jsem udělal každého, koho jsem  zaslechl.
Několik fotek je ve fotogalerii.

 

29.12.2012                                                    Jirka OK1MWW