Poslech satelitu VZLUsat

Po informaci o vypuštění české (VZLUsat) a slovenské (skCUBE) nanodružice jsem se pokusil obě poslouchat. U skCUBE jsem zatím neuspěl, u české se mi po počátečních zmatcích v dráhových elementech podařilo družici slyšet a její telemetrii dekodovat (byť poněkud krkolomně – jede to CW a s ní zase tak kamarád nejsem, hi …).

Pro poslech a řízení TRXu používám SW GPREDICT, kterému se podstrčí dráhové elementy satelitu, tento SW předpoví viditelnost satelitu a po spojení TRXu a PC sám eliminuje vliv Dopplerova efektu. A navíc umí i ovládat rotátor, ale s tím zkušenost nemám – moje ant na balkoně používá „ruční pohon“. A v těch elementech byl zpočátku zakopaný pes – byly vydány dráhové elementy v době startu a s těmi to moc nefungovalo.  26.6. vydal NORAD první sadu elementů pro všechny družice vypuštěné současně (je jich asi 30) ale zatím není jasné která je která. Na OK-LISTu proběhla informace že to je pravděpodobně objekt 42794 (2017-36AF). Při použití těchto elementů se sice družice objevila nad obzorem v dané době (ale cca +/- 5 min), co však nefungovalo byl doppler. Signál ujížděl a bylo nutné ho "dohánět"ručně. Naštěstí krátce po startu byly publikovány druhé „neoficiální“ elementy, a s těmi  GPREDICT funguje perfektně. Samozřejmě vše se vyjasní až NORAD publikuje elementy se jmény družic (předpokládám že tato informace se objeví v pátek, kdy mi pravidelně chodí aktualizované elementy mailem).

Pro zájemce je zde audionahrávka přeletu 28.6.2017 v 10.07 UTC ve formátu MP3 (první signál je v cca 55. Sekundě a další pak následují vždy po cca 35-40 vteřinách, velikost 9MB!) a printscreeny signálu ze SPTECTRANu kterým audio nahrávám zde a zde. Printscreen GPREDICTu v době přeletu je zde.

 

Alex OK1VOF   28.6.2017