Mikrovlnný závod 2017

Prosluněný víkend v Orlických horách

 

Vyslechl nás a opravdu šel jinam.

Touto větou navazuji na předchozí reportáž z II. Subregionálu.

 

Na Mikrovlnný závod jsme zbyli jen dva.  Alex OK1IUO a Vojta OK1GI a pouze jedno pásmo – 23cm. Zařízení bylo odzkoušené a žádné komplikace jsme neočekávali. Z důvodu zahájení letního provozu ve Skicentru v Říčkách jsme vyrazili ráno tak, abychom byli na kopci ještě před turisty a očekávanými návštěvníky. Instalaci paraboly i celého zařízení jsme provedli velmi rychle, ale po zkouškách poslechu majáků jsme začali řešit útlum v RX cestě. Otevřeli jsme tedy krystalovou bránu a hledali možnou příčinu závady. V poledne jsme raději odjeli lanovkou dolů do Skirestu na oběd, během kterého jsme v hlavách stále počítali decibely. Po návratu na kopec jsme se pustili do „rozborky a sborky“ a zhruba po půl hodině už skutečnost odpovídala výpočtům. Následně provedený krok však posunul parametry RX cesty ještě dále. Optimizmus nám vydržel do testovacího spojení s OM2ZZ. Report 55 z Velké Javoriny nevěstil nic dobrého. Opět tedy nastala kontrola stavu, po níž bylo celkem jasno – musíme se naučit strkat konektory do správných dírek…  Začátek závodu probíhal velmi slušně. Zlepšení RXu bylo znát i na síle protistanic – některé z nich proti minulosti „hrály“ v rozhlasové kvalitě. Zhruba po dvou hodinách nás však některé stanice upozornily, že síla našeho signálu po cca 2-3 vteřinách padá postupně až na nulu. Počáteční pesimismus s myšlenkami na konec vystřídala touha po nápravě. Začali jsme s postupnou výměnou zdrojů a kontrole všeho, co se ve stávajících podmínkách dalo. Postupně jsme se tak dostali až do provozuschopného stavu. Stálo nás to jen hodinu odstávky a několik výstupů na sloup do 30ti metrů. O půlnoci jsme měli v logu 100 spojení a oběma nám najednou padaly hlavy. S přáním, aby bylo ještě i v neděli co dělat, jsme tedy šli spát. Předtím jsme ještě na netu kontrolovali možný postup bouřek dále na území ČR. Ráno jsme se probudili opět do krásného slunečného dne. První kapky začaly padat až půl hodiny po skončení závodu, kdy už jsme ze sloupu sundávali parabolu.

Dosažený výsledek je sice za loňským rokem, ale oba máme pocit z dobré práce a příjemného víkendu na horách za krásného letního počasí.

 

23cm   131 QSO    42 300 bodů        ODX IQ1KW         932 km

 

Děkujeme všem za spojení a zúčastněným stanicím za trpělivost při pokusech o odstranění závady. Mapa spojení je jako vždy ve „fotogalerii".

http://www.skiricky.cz

http://www.ski-rest.cz

 

5.6.2017                 Vojta – OK1GI