Konvertor pro příjem stanice SAQ

Konvertor pro příjem stanic na kmitočtech v řádu desítek kHz a info o poslechu štědrovečerního vysílání

 

Zatímco většina aktivit klubu OK1KUO se odehrává na vlnách kratších než krátkých, rozhodl jsem se na chvíli se vydat opačným směrem k vlnám delším než dlouhým.

Impulsem byla  snaha si opět poslechnout stanici SAQ na kmitočtu 17.2kHz. dne 24.10.2012. Bohužel notebook a jeho zvukovou kartu které jsem na poslech použil v roce 2009 již na baterie nejede a se zdrojem jsem slyšel ledascos ale stanici SAQ ani náhodou. A tak inspirován Jardou OK1HDU a jeho konvertorem jsem se pustil do stavby a výsledek je k vidění na obr. 1, obr. 2, obr. 3 a obr. 4 (tady je vidět indikace napájení, která na předchozích obrázcích ještě není hotová). Konvertor převádí kmitočty v řádu desítek kHz do pásma 10MHz a ve spojení  s FT-817 a „anténou“ (koaxiál na střechu s vertikálem V7+) funguje perfektně. Je slyšet signál na 77.5 kHz (známý časový normál DCF77.5 z Mainflingen pro řízení hodin a budíků), na 60kHz je časový signál ze stanice MSF Rugby, signály z ruského navigačního systému ALFA jsou též slyšet a ve spojení se SW Argo nebo Rocky jsou tyto signály i vidět. A zkoušel jsem též proladit i kmitočty v pásmu dlouhých vln a i tam konvertor zafungoval a rozhlasové vysílání na kmitočtech kolem 220 kHz se dalo poslouchat – a dokonce i stanice Praha (cca 630kHz) ještě konvertorem prošla.

A tak doufám že na štědrý den, až bude opět vysílat stanice SAQ (od 7:30 UTC) se poslech podaří a příp. nahrávku signálu sem opět uložím.

 

 

6.12.2012                                            Alex OK1VOF / OK4AS

 

 

Dnes jsem poslouchal vánoční vyslílání stanice SAQ / Grimeton na 17.2 kHz. Signál byl na poslech docela slabý (viz záznam relace počínaje v 8:01 UTC) , ale v SW Argo byl jasně vidět (značky na 1000 Hz) - včetně rušivých signálů o 400 Hz a 1kHz výše viz screenshot ladění vysílače cca 3 minuty před zahájením vyslílání. Do vlastního vysílání rušivě zasahovaly pulsy ze signálu o 400 Hz výše, které jsou vidět i na screenshotu cca v polovině obrázku.

Jako antenu jsem použil střední vodič koaxu k vertikálu na střeše, stínění použito jako "zem" (kupodivu prohození vodičů signál výrazně zeslabilo). Pro příští poslech budu muset vymyslet jako antenu něco lepšího.

 

 

24.12.2012                                           Alex OK1VOF / OK4AS

 

Na DIG setkání jsem dostal od Pepy OK1ES pár QSL, a mimo jiné i od stn SAQ - Grimeton - za vánoční report. K vidění tady a tady.

 

5.6.2013                                           Alex OK1VOF / OK4AS