IARU HF World Championship 2017

I letos jako součást HQ týmu.

 

Letos jsme opět dostali důvěru týmu OL7HQ a IARU HF Championship contestu jsme se zúčastnili na pracovišti 10CW ze Zakletého vrchu v Orlických horách.  V pátek dopoledne jsme v sestavě Pavel OK1UG, Alex OK1IUO a Vojta OK1GI odjeli na kopec a začali jsme se stavbou antén 6el. OWA, 3el. Quad a 5el. Yagi. První dvě byly instalovány na osvědčená místa ve 34 a 12 metrech. Pro 5el Yagi jsme tentokrát zvolili „trojnožku“ na střeše horní stanice lanovky s tím, že bude sloužit pouze pro RX. Vzhledem k současnému stavu sluneční „neaktivity“ se nedaly na „desítce“ očekávat žádné PileUpy DXů. Doufali jsme, že se alespoň vytvoří „Es“ka, aby bylo co dělat a neskončilo to velkým průšvihem. Podle očekávání skutečně chodila pouze Evropa. Bylo jen pár výjimek a světlých okamžiků –  např. v sobotu po obědě „long path“ ZV2O a vzápětí VU2BGS. Po chvíli opět „long path“ CX1AA. Z US a JA vůbec nic! V Karibiku jsme slyšet byli, protože tamní stanice nás dávaly do DX clusteru, ale bohužel závodu se neúčastnily… Velikou obavu jsme měli z bouřek a atmosférického rušení. Ačkoli se jich českou kotlinou během těchto tří dnů prohnalo několik, nás všechny minuly a ani s tím rušením to nebylo nijak vážné.

Konečný výsledek je 487 QSO je téměř shodný s SSB pracovištěm u OK7K.

 

Děkujeme všem OK stanicím za jejich aktivitu a za trpělivost. Některé OK stanice jsme totiž měli v přeslechu a jejich příjem byl opravdu velmi obtížný (pod hranicí šumu), ačkoli na druhé straně prý byl náš signál 59+++. Bylo to způsobeno několika faktory: vzdáleností, výkonem, rozdílnou nadmořskou výškou a hlavně rozdílným vertikálním vyzařovacím úhlem použité antény. Ten je velmi důležitý právě při výskytu ES vrstvy a odrazech od ni. Z tohoto důvodu jsme měli instalované různé antény i v různých výškách nad terénem a jejich výběr závisel právě na způsobu šíření v daném spojení.

 

V minulých letech jsme byli jednou OK2 stanicí osočováni, že používáme více PAs a tím porušujeme povol. podmínky.

Zde je popsán použitý setup:

TCVR FT1000MP mkV field

„výfuk“ A       PA OM Power 3500HF  do 6el. OWA@34m

„výfuk“ B       PA ACOM1000 do 3el. Quad@12m

RX in             5el. Yagi@12m

 

(Zdeno, FT1000 opravdu neumí vysílat do obou výfuků současně!)

 

Dvě hodiny po závodě byly všechny antény na zemi, rozebrané a uklizené a po další hodině nakládání materiálu jsme odjížděli domů.

 

14.7.2017            Vojta - OK1GI