Bandpass filtr 144MHz

Po zhotovení nové sestavy zařízení pro pásmo 2m jsem se rozhodl zařadit do RX cesty filtr pro 144MHz, který by měl výrazně omezit nežádoucí rušení a přehlcení vstupu přijímače silnými signály profesionálních služeb, které máme na QTH na stejném stožáru. V boxu s anténním relé a LNA bylo ještě místo, tak proč toho nevyužít. Inspiraci jsem našel v  různých zdrojích na webu. Mechanická konstrukce je zřejmá z přiložených obrázků. Celý filtr je zhotoven v krabičce z cuprextitu o rozměrech 45x90x30mm. V přepážce je otvor průměru 6 mm, ve kterém je zapájena skleněná průchodka jejímž středem prochází vazební drát CuAg 0,7mm. Cívky mají 6,5 závitů drátem CuAg 1mm na průměru 8mm. V prvním kroku jsem použil ploché keramické kapacitní trimry 5-20pF, které jsem kdysi koupil v NDR. Soudruzi patrně opět někde udělali chybu, protože nastavení filtru s nimi bylo velice obtížné, téměř nerealizovatelné a mechanická stabilita nedůvěryhodná.

Proto jsem je nahradil skleněnými pístovými trimry 0-10pF. Ačkoli již pocházejí z nějakého zařízení, jejich jakost je někde jinde… Mechanicky to vyšlo zcela ideálně.

Pro vstup a výstup jsou na krabičce SMA konektory a krabička je opatřena krytem z FeSn plechu síly 0,4mm (přesahy 6mm ohnuté dolů).

Vlastnosti a průběh filtru jsou na přiložených obrázcích. Útlum v rozsahu 144-146 MHz je cca 2dB, což je lepší než jsem čekal.

 

Filtr byl nastaven a změřen přístrojem Pocket VNA.

(viz  www.PocketVNA.com)

 

Koncepce zařízení je ve „dvou-výfukovém“ provedení, které je velmi detailně popsáno na webu OK2KKW (http://www.ok2kkw.com/00003016/sequencer/trx_pa_lna.htm). Filtr bude vložen do RX cesty za LNA, které má zisk 18dB. Ztrátu 2dB si tedy můžeme dovolit…

 

Děkuji Jirkovi OK1MWW za skleněné trimry a za nastavení průběhu BPF na analyzátoru.

 

25.4.2021      Vojta - OK1GI